5th Annual Liquid Poetry Slam Results

June 3, 2012

 

Best of Show

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

BoS

Beau Braunberger

Maple And Brown Sugar Oatmeal Creamstout

Specialty Beer

Laramie Brew Club

HM

Rod Simpson

Sign of an Open Eye

Old Ale

Liquid Poets

 

 

ProAm Winners:

Brewery

Brewer Name

Entry Name

CB & Potts Big Horn Brewery

Taylor Caron

Like I Like My Sledgehammers

Equinox

Robert Hall

Strong Dark 11

Fort Collins Brewery

Brent Wickham

5-11 English Pale Ale

Funkwerks

Keith Bradley

Nit Wit

New Belgium Brewery

Jay Shambo

House Blonde

Odell Brewing Company

Andrew Lowell

Muddy Huddy

Pateros Creek Brewing Company

Nathan Boot

Beardless Baltic Porter



Table 1: Light Lagers (11 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

2nd

David Johnson

Yeastiewood Lager

Lite American Lager

Yeastie Boys

3rd

David Johnson

Peckerwood Lager

Munich Helles

Yeastie Boys



Table 2: Pilsners (13 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Ralf Kracke-berndorff

Free Bohemia

Bohemian Pilsener

 

2nd

Nathan Boot

Der Alte Mann German Pils

German Pilsner (Pils)

Liquid Poets

3rd

Rod Simpson

Backseat Of A Camaro

Classic American Pilsner

Liquid Poets



Table 3: European Amber Lagers (12 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Keith Bradley

Keith's Octoberfest

Oktoberfest/Marzen

Austin Zealots

2nd

David Johnson

Vienna Lager

Vienna Lager

Yeastie Boys

3rd

Michael Kearns

Better Late Than Never

Oktoberfest/Marzen

Foam On The Range



Table 4: Amber Hybrids (13 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Josiah Williams

Ctrl Alt Delete

Dusseldorf Altbier

 

2nd

Matt Kriewall

California Memories

California Common Beer

Liquid Poets

3rd

William Beeson

Extraction

Northern German Altbier

Rock Hoppers Brew Club



Table 5: English Pale 1 (10 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

John Landreman

Bluegrass Bitter

Special/Best/Premium Bitter

John Landreman

2nd

Keith Bradley

Pam's Special Bitter

Special/Best/Premium Bitter

Austin Zealots

3rd

Matthew Burton

Bitter

Standard/Ordinary Bitter

Lp



Table 6: English Pale 2 (10 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Brent Wickham

5-11 English Pale Ale

Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)

High Plains Drafters

2nd

John Guerin

My Speckled Hen

Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)

Laramie Brew Club

3rd

Randy Walsh

Taditional Esb

Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)

Liquid Poets



Table 7: Belgian Light (13 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Jay Shambo

House Blonde

Belgian Blond Ale

Liquid Poets

2nd

Jay Breidenbach

Jay's Blond Belgian Ale

Belgian Blond Ale

 

3rd

Scott Mead

Ray Of Sunshine

Belgian Golden Strong Ale

Rock Hoppers



Table 8: Belgian Dark (17 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Robert Hall

Strong Dark 11

Belgian Dark Strong Ale

Laramie Brew Club

2nd

Patrick Miller

The Gift

Belgian Dubbel

 

3rd

Peter Cowles

Aspetuck 12

Belgian Dark Strong Ale

The Brewing Network

HM

Jeff Blackburn

D'dubbel

Belgian Dubbel

 



Table 9: American Pale Ale (31 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Jay Shambo

House Pale

American Pale Ale

Liquid Poets

2nd

William Beeson

The Electric Fuel Pump

American Pale Ale

Rock Hoppers Brew Club

3rd

Erik Carlson

Pale As Gaffigan Ale

American Pale Ale

Liquid Poets



Table 10: American Ambers (10 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Tom Thorpe

Red Mesa Ale

American Amber Ale

Rock Hoppers

2nd

Paul Davis

Pine View Amber Ale

American Amber Ale

Liquid Poets

3rd

John Garbett

Do Do Brown

American Amber Ale

Brew Brothers Of Pikes Peak



Table 11: American Browns (9 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Bryan Keas

Dingleberry

American Brown Ale

Rock Hoppers

2nd

Brad Milley

Brown Ale

American Brown Ale

Liquid Poets

3rd

Scott Kendall

Big Nut Brown

American Brown Ale

 

HM

Joseph Bowden

Appalachian Rye Brown

American Brown Ale

Liquid Poets



Table 12: English Browns (12 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Ed Moore

Carey English Brown

Northern English Brown Ale

Foam On The Range

2nd

Tyler Hudziec

Mildly Ordinary Mild (mom's Ale)

Mild

Foam On The Range

3rd

Marco Olivo

Take A Walk On The Mild Side

Mild

Multiple Club Memberships

HM

Chris Osborn

Air Raid Brown

Northern English Brown Ale

Liquid Poets



Table 13: Sour 1 (12 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Remi Bonnart

Wine Barrel Of Funk

Flanders Red Ale

Liquid Poets

2nd

Mike Mcguckian

Red Faced Monk

Flanders Red Ale

Brew Brothers Of Pikes Peak

3rd

Michael Alexander

Vedauwoo Grand Cru Ii

Flanders Red Ale

 

HM

Kyle Byerly

Random Dregs

Flanders Brown Ale/Oud Bruin

Liquid Poets



Table 14: Sour 2 (8 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Matthew Burton

Face Smasher

Straight (Unblended) Lambic

Lp

2nd

Rick Bobbitt

Bruegal The Elder

Gueuze

Kroc

3rd

Remi Bonnart

Flanders Kriek

Fruit Lambic

Liquid Poets



Table 15: Imperial Stouts (13 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Greg Geiger

Chases Grit Imperial Stout

Imperial Stout

Rock Hopper Brew Club

2nd

Rick Bobbitt

Risky Ris

Imperial Stout

Kroc

3rd

Kyle Gibson

Mt. Manitou Stout

Imperial Stout

 



Table 16: Ipa (23 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Philip Joyce

Hopsickle Ipa

American IPA

Hop Barley And The Alers

2nd

Robert Cloutier

Extremely Furious

American IPA

 

3rd

Remi Bonnart

Hopsalot Ipa

American IPA

Liquid Poets



Table 17: Imperial Ipa (11 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Jim Damon

Hopaholic

Imperial IPA

Liquid Poets

2nd

Tom Bement

525 Imperial Ipa

Imperial IPA

Ark Valley Homebrewers



Table 18: Fruit Beers (17 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Tim Gurule

Blonde On Cherries

Fruit Beer

Liquid Poets

2nd

Robert Hall

Saison De Cerises

Fruit Beer

Laramie Brew Club

3rd

Michael Barnhart

Witcream

Fruit Beer

Liquid Poets

HM

Harold Dean

Shoot The Moon

Fruit Beer

 



Table 19: Barleywines (11 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Andrew Lowell

Mug

English Barleywine

 

2nd

Jeremy Short

White Spider

American Barleywine

Foam On The Range

3rd

Rod Simpson

Buzzard Toe

English Barleywine

Liquid Poets

HM

Joshua Larsen

American Barleywine

American Barleywine

High Plains Drafaters



Table 20: Old Ales (9 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Rod Simpson

Sign Of An Open Eye

Old Ale

Liquid Poets

2nd

Andrew Lowell

Pops' Old Ale

Old Ale

 

3rd

Joseph Bowden

Hollowed Ground Brown

Old Ale

Liquid Poets



Table 21: Irish Reds (10 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Daren Williams

Rockin' Robin

Irish Red Ale

Ark Valley Brewing Team

2nd

Bryan Keas

Gaelic 'er

Irish Red Ale

Rock Hoppers

3rd

Gerry Gladu

Buddy's Irish Red Ale

Irish Red Ale

Hop Barley And The Alers



Table 22: Saisons (19 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

William Ellis

Citra Saison

Saison

 

2nd

James Meyer

Sassy Saison

Saison

 

3rd

Andy Hagemann

Pineapple Express Saison

Saison

Hop Barley And The Alers



Table 23: Belgian Specialty (13 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Mike Bordick

Belgred

Belgian Specialty Ale

Brew Brothers Of Pikes Peak

2nd

Remi Bonnart

Brett's Got The Funk

Belgian Specialty Ale

Liquid Poets

3rd

Scott Kendall

Butt Puckerin Brown

Belgian Specialty Ale

 

HM

Robert Hall

Saison De Fleurs

Belgian Specialty Ale

Laramie Brew Club



Table 24: Robust Porter (14 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Cy Bevenger

The 12 Grains Of Christmas

Robust Porter

Liquid Poets / Weizguys

2nd

Brent Wickham

2-11 Rocket Rob's Robust Porter

Robust Porter

High Plains Drafters

3rd

Michael Myers

Shitty-shitty Bang Bang

Robust Porter

 

HM

Zach Coleman

Hey Porter!

Robust Porter

The Brewing Network



Table 25: Dry And Sweet Stout (12 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Taylor Caron

Like I Like My Sledgehammers

Sweet Stout

 

2nd

Beau Braunberger

Session Stout

Dry Stout

Laramie Brew Club

3rd

Brad Milley

Dry Stout

Dry Stout

Liquid Poets



Table 26: Oatmeal Stouts (8 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Daren Williams

Rolling O's

Oatmeal Stout

Ark Valley Brewing Team

2nd

John Landreman

Winter Stout

Oatmeal Stout

John Landreman

3rd

Scott Kendall

1st Born Coffee Oatmeal Stout

Oatmeal Stout

 



Table 27: Foreign Extra And American Stouts (11 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Andrew Lowell

Muddy Huddy

American Stout

 

2nd

Bill Briggs

F.e.stout

Foreign Extra Stout

High Plains Drafters

3rd

Matt Malloy

Apollo 2

American Stout

 



Table 28: Baltic And Brown Porters (10 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Nathan Boot

Beardless Baltic Porter

Baltic Porter

Liquid Poets

2nd

Brian Strathman

Brown Porter

Brown Porter

 

3rd

Tim Ornellas

Hard Day's Night

Baltic Porter

 



Table 29: Scottish Ales (15 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Keith Bradley

Mcluvin'

Strong Scotch Ale

Austin Zealots

2nd

Taylor Caron

Mcstrongey's Scotch

Strong Scotch Ale

 

3rd

Taylor Caron

62/-

Scottish Light 60/-

 

HM

Matt Kriewall

She's A Bit Wee Heavy

Strong Scotch Ale

Liquid Poets



Table 30: Dark Lagers (13 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Mark Hartley

Pine Hollow Dunkel

Munich Dunkel

Rock Hoppers Brew Club

2nd

Randy Stoll

Backstep Mucker

Schwarzbier

 

3rd

Scott Buchholz

Schwartzbier

Schwarzbier

Brew Brothers Of Pikes Peak

HM

Keith Bradley

Keith's Schwarz

Schwarzbier

Austin Zealots



Table 31: Bocks (20 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Beau Braunberger

Bock

Traditional Bock

Laramie Brew Club

2nd

John Landreman

Bock

Traditional Bock

John Landreman

3rd

Scott Peacock

Doofenschmirtz Bockinator

Traditional Bock

 

HM

Mark Hartley

Procrastinator

Doppelbock

Rock Hoppers Brew Club



Table 32: Wheat And Rye (20 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Andrew Mitchell

Weisse City

Weizen/Weissbier

Liquid Poets

2nd

Tyler Ellison

The Dirty Hefe (original)

Weizen/Weissbier

Liquid Poets

3rd

Mike Hiatt

Sweet Summer Wheat

American Wheat or Rye Beer

Liquid Poets



Table 33: Light Hybrids (17 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Michael Bade

Fizzy Blonde

Blonde Ale

Rock Hoppers

2nd

Scott Buchholz

Creamed Corn

Cream Ale

Brew Brothers Of Pikes Peak

3rd

Kyle Gibson

Bailey & Barley's Kolsch

Kolsch

 

HM

Scott Kendall

On Target Blonde

Blonde Ale

 



Table 34: Vsh (23 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

John Guerin

Black Malinois

Spice, Herb, or Vegetable Beer

Laramie Brew Club

2nd

Mike Mcguckian

All Spruced Up

Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

Brew Brothers Of Pikes Peak

3rd

Matt Malloy

Pickle In A Haystack

Spice, Herb, or Vegetable Beer

 

HM

Nathan Kanous

Punkin8er

Spice, Herb, or Vegetable Beer

Rock Hoppers



Table 35: Witbiers (12 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Keith Bradley

Nit Wit

Witbier

Austin Zealots

2nd

Mike Bordick

Wit My Axe

Witbier

Brew Brothers Of Pikes Peak

3rd

Wade Maslen

White Kross-belgian Witbier

Witbier

A Brew Army Of One



Table 36: Other Belgian Ales (11 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Jason Reinhardt

Confiscated Bpa

Belgian Pale Ale

Mile High Monks

2nd

William Beeson

Pastie Belgian

Belgian Pale Ale

Rock Hoppers Brew Club

3rd

Matt Kriewall

Farmer John

Biere de Garde

Liquid Poets



Table 37: Smoke And Wood (18 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Scott Buchholz

Rauchbier

Classic Rauchbier

Brew Brothers Of Pikes Peak

2nd

Jeff Blackburn

Stranny Stout

Wood-Aged Beer

 

3rd

Alex Herndon

Bourbon Barrel Old Stock Ale

Wood-Aged Beer

 

HM

Kyle Byerly

Time Traveler

Wood-Aged Beer

Liquid Poets



Table 38: Specialty (24 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Beau Braunberger

Maple And Brown Sugar Oatmeal Creamstout

Specialty Beer

Laramie Brew Club

2nd

Ted Manahan

Palate Killer

Specialty Beer

Liquid Poets

3rd

Zach Coleman

Awerye

Specialty Beer

The Brewing Network

HM

Rod Simpson

Bang...bang...kill

Specialty Beer

Liquid Poets

 

 

Table 39: Cascadian Dark Ale (10 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Michael Myers

Hop-pocalypse Now… The Redux

Specialty Beer

2nd

Daren Williams

In The Dark

Specialty Beer

Ark Valley Brewing Team

3rd

Robert Hall

CDA

Specialty Beer

Laramie Brew Club



Table 40: Imperial and Double Specialty (8 entries)

Pl.

Brewer(s)

Entry Name

Style

Club

1st

Bryan Keas

Hoppy Ending II

Specialty Beer

Rock Hoppers

2nd

Ryan Scott

Eric and the Hipster

Specialty Beer

The Brewing Network

3rd

Tom Bement

Big Red Imperial Red Ale

Specialty Beer

Ark Valley Brewing Team