3rd Annual LP Slam Results

June 6 2010
Sponsored by Liquid Poets

352 Entries

Best Of Show
Randy Walsh - Thunder Creek Brown Porter
Runner Up - Ryan Thomas - Ryan's IPA
2nd Runner Up - Remi Bonnart - Curried Hefe

GABF ProAm Selections
Equinox Brewing - Randy Walsh - Thunder Creek Brown Porter
Odell Brewing - Remi Bonnart - Curried Hefe
New Belgium - Andrew Ippolito - Partially Blonde

Table 1 - American Wheat or Rye (12 Entries)

Matthew Baldwin

,

Finally Summer Wheat

6D

American Wheat or Rye Beer

1

Peter Cowles

,

Aspetuck Rye Blonde

6D

American Wheat or Rye Beer

2

Adam Glaser

,

Rye or Die!

6D

American Wheat or Rye Beer

3

Table 2 - Special/Strong Bitters (12 Entries)

 

Michael Myers

,

EPA

8C

Extra Special/Strong Bitter (EPA)

1

Mathew Spann

,

Weary Traveller

8C

Extra Special/Strong Bitter (EPA)

2

Peter Cowles

,

Aspetuck ESB

8C

Extra Special/Strong Bitter (EPA)

3

Table 3 - American Amber (12 Entries)

 

Scott Buchholz

,

Pacman Amber

10B

American Amber

1

John Landreman

,

West Coast Amber

10B

American Amber

2

Dylan Sultzer

,

Afarensis Amber

10B

American Amber

3

Ryan Gab

,

Cimarron

10B

American Amber

HM

Table 4 - American Brown (10 Entries)

 

Patrick Schneider

,

Burning Both Ends

10C

American Brown

1

Alex Grote

,

American Brown

10C

American Brown

2

Weston Barkley

,

Ugly Duckling

10C

American Brown

3

Table 5 - American Pale (19 Entries)

 

Mike and Justin OConnel

,

North Ranch Pale Ale

10A

American Pale

1

Bob Hall

,

Pale Ale

10A

American Pale

2

Ryan Thomas

,

Ryan's Pale Ale

10A

American Pale

3

Table 6 - IPAs (23 Entries)

 

Ryan Thomas

,

Ryan's IPA

14B

American IPA

1

Scott Peacock

,

Brolly Buster IPA

14A

English IPA

2

Mike Pedersen

,

House IPA

14B

American IPA

3

Table 7 - Belgian Specialty (12 Entries)

 

Andrew Ippolito

,

Partially Blonde

16E

Belgian Specialty

1

Remi Bonnart

,

Biere de Mars

16E

Belgian Specialty

2

Rod and Anne Simpson

,

Sterling Archer IPA

16E

Belgian Specialty

3

Table 8 - Vegetable, Spice, Herb (14 Entries)

 

Remi Bonnart

,

Curried Hefe

21A

Spice, Herb, Vegetable Beer

1

Josh Bye

,

Ring of Fire Chile Beer

21A

Spice, Herb, Vegetable Beer

2

Brian Mertz

,

Chocolate Mint Wheat

21A

Spice, Herb, Vegetable Beer

3

Table 9a - Spiced Specialty (12 Entries)

 

Chris Jutting

,

Orange Honey Wheat

23A

Specialty Beer

1

Scott Buchholz

,

Cuzuco Dark Chocolate

23A

Specialty Beer

2

Walt Chleva

,

Detox

23A

Specialty Beer

3

Table 9b - Other Specialty (12 Entries)

 

Don & Rod Chapman & Simpson

,

Bang... Bang... Kill

23A

Specialty Beer

1

Mike Pedersen

,

Denny RIPA

23A

Specialty Beer

2

Jim Maurer

,

American Sour

23A

Specialty Beer

3

Table 10 - Belgian Lights (13 Entries)

 

Geoff Humphrey

,

Timothy's Tripel

18C

Belgian Tripel

1

Bob Hall

,

Golden Strong

18D

Belgian Golden Strong Ale

2

Geoff Humphrey

,

Bastogne Golden Blonde

18D

Belgian Golden Strong Ale

3

Table 11 - Belgian Darks (10 Entries)

 

Bob Hall

,

Belgian Strong Dark

18E

Belgian Dark Strong Ale

1

Bob Hall

,

Dubbel

18B

Belgian Dubbel

2

Geoff Humphrey

,

Blessed and Cursed

18E

Belgian Dark Strong Ale

3

Table 12 - Sours (10 Entries)

 

Matthew Burton

,

Cheater!

17A

Berliner Weisse

1

Ted Manahan

,

Fossil Creek Kriek

17F

Fruit Lambic

2

John Garbett

,

Francie's Flanders

17C

Flander Brown Ale/Oud Bruin

3

Table 13 - Fruit Beers (10 Entries)

 

Bryan Keas

,

Sour Cherry Bomb

20A

Fruit Beer

1

Ed Moore

,

PK Raspberry Wit

20A

Fruit Beer

2

Greg Geiger

,

Peach Thunder

20A

Fruit Beer

3

Kelly Krugel

,

Raisin in the Sun

20A

Fruit Beer

HM

Table 14 - Strong Beers (9 Entries)

 

Rick Srigley

,

Old Griz

19C

American Barleywine

1

Joshua Gambrel

,

Blackstrap Barleywine

19C

American Barleywine

2

Rod and Anne Simpson

,

Sign of an Open Eye

19A

Old Ale

3

Remi Bonnart

,

Little Ol' Monstrosity

19B

English Barleywine

HM

Table 15 - Smoke and Wood (13 Entries)

 

Josh Bye

,

Rocky Mountian Bock

22B

Other Smoked Beer

1

John Stromberger

,

Bourbon Barrel Aged Imperial Stout

22C

Wood-Aged Beer

2

Jeff Niggemeyer

,

Frosty the Smoke Beer

22A

Classic Rauchbier

3

Table 16 - Imperial IPA (9 Entries)

 

Greg and Jen Seitz

,

Cruciatus IIPA

14C

Imperial IPA

1

Mike Pedersen

,

Hoppy Ending

14C

Imperial IPA

2

Joshua Gambrel

,

Catagorical Imperative

14C

Imperial IPA

3

Table 17 - German Wheat/Rye (13 Entries)

 

Preston Hartman

,

Haus Hefeweizen

15A

Weizen

1

Remi Bonnart

,

Divine Reserve Weizenbock

15C

Weizenbock

2

Michael Bade

,

Morrissette Wheat

15A

Weizen

3

Table 18 - Continental Pilsners (9 Entries)

 

Rod and Anne Simpson

,

Punishing Percy Pilsener

2B

Bohemian Pilsner

1

Michael Myers

,

Crazy Ass Pilz

2A

German Pilsner

2

Jim Maurer

,

Schneeflocke Pils

2A

German Pilsner

3

Martin Kendrick

,

Trip-Ty Bohemian Pils

2B

Bohemian Pilsner

HM

Table 19 - Bocks (12 Entries)

 

Kari Klein

,

Elbownator Dobbelbock

5C

Doppelbock

1

Rick Bobbit

,

Mountain Goat Eisbock

5D

Eisbock

2

Paul Davis

,

Bock

5B

Traditional Bock

3

Table 20 - Light Hybrid (11 Entries)

 

Michael Myers

,

Bodacious Blonde

6C

Koelsch

1

Paul Davis

,

Sparkling Ale

6C

Koelsch

2

Ted Manahan

,

Party Kolsch

6C

Koelsch

3

Table 21 - Scottish (10 Entries)

 

Randy Walsh

,

77 Scottish Ale

9B

Scottish 70/-

1

Curt Dimberg

,

Kilt Blower

9C

Scottish 80/-

2

Rick Bobbit

,

Pee Wee Heavy

9E

Strong Scotch Ale

3

Bryan Keas

,

Son of Surly

9E

Strong Scotch Ale

HM

Table 22 - English Ales (11 Entries)

 

Johnathan Weber

,

Mild 2

11A

Mild

1

Jeff Niggemeyer

,

The Forgotten Past

11A

Mild

2

Jeff Niggemeyer

,

Valymber

8B

Special/Best/Premium Bitter

3

Table 23 - Porter (8 Entries)

 

Randy Walsh

,

Thunder Creek Brown Porter

12A

Brown Porter

1

Ed Moore

,

Shadow Baltic Porter

12C

Baltic Porter

2

Ryan Gab

,

Wimsey

12C

Baltic Porter

3

Table 24 - Stouts (13 Entries)

 

Jonathan Casnter

,

Heart of Darkness Stout

13B

Sweet Stout

1

Kyle Byerly

,

Dark Matter Stout

13E

American Stout

2

Chris Oxford

,

Morning Stout

13C

Oatmeal Stout

3

Jeff Bell

,

TK Stout

13C

Oatmeal Stout

HM

Table 25 - Imperial Stout (7 Entries)

 

Greg Geiger

,

Never Barreled Imperial Stout

13F

Russian Imperial Stout

1

Scott Buchholz

,

Bucks Imperial Stout

13F

Russian Imperial Stout

2

Rick Bobbit

,

Black Sea Imperial Stout

13F

Russian Imperial Stout

3

Table 26 - Saison (9 Entries)

 

Johnathan Weber

,

Claufunk Saison

16C

Saison

1

Bob Hall

,

Saison

16C

Saison

2

Table 27 - Dark Lagers (12 Entries)

 

Jeff Niggemeyer

,

Valiant

4B

Munich Dunkel

1

Mario Sindaco

,

Shrugging Darkness Schwarzbier

4C

Schwarzbier

2

Scott Peacock

,

Vindabona Lager

3A

Vienna Lager

3

Table 28 - Belgian Extra-Lite (8 Entries)

 

Mike Bordick

,

Axe BPA

16B

Belgian Pale Ale

1

Jonathan Casnter

,

Teeger Bite

16A

Witbier

2

Preston Hartman

,

Delaware Street Belgian Pale Ale

16B

Belgian Pale Ale

3

Jeff Bell

,

Douchebag Jimmy

16B

Belgian Pale Ale

HM

Table 29 - Light Lagers (7 Entries)

 

John Stromberger

,

Standard American Lager

1B

Standard American

1

John Stromberger

,

Munich Helles

1D

Munich Helles

2

Don Blake

,

Yellow Snow

2C

Classic American Pilsner

3

Table 30 - Hybrid Ales and Irish Red (10 Entries)

 

Jeff Niggemeyer

,

NNB

7B

California Common Beer

1

Daren Williams

,

RobinRedRobin

9D

Irish Red Ale

2

Alex Grote

,

Brighid's Red

9D

Irish Red Ale

3